Fynd på auktion

Så här i elfte timmen kommer som utlovat föremål du kan fynda på auktion just nu. Här har jag gjort ett stilmixat urval med föremål från 1900-talet som skulle kunna passa i ett vardagsrum. Att flera av dessa föremål, exempelvis oljemålningen från 1907 målad i Paris, ännu inte ens har ett bud gör dem till fynd eller hur?! Våga blanda olika århundranden, fotokonst, oljemålningar och skulpturer på väggarna. Det gör att det inte behöver hända lika mycket med möblemanget om man inte vill.

Cigarettburken i silver är ett hantverk från 1951 klädd med cederträ. Utrop på 3000 kr men ikväll med ett bud på 1300 kr. En fin present till någon med tobaksintresse eller någon som helt enkelt gillar vackra saker.

Auktionsfynd. #joelhome#auktion#antikviteter#vintageinredning#swedish#antiques#inredningsblogg#retro#60tal

Foto: Kollage Johanna Hulander, Joel home med bilder från: Överst th olja av Birger Simonsson hos Uppsala Auktionskammare målad i Paris 1907, inga bud. Överst tv teckning John-Jon And början 1900-tal Bukowskis, inga bud, foto Gundlach Paris, 1st Dibs (antikhandel), taklampa Art Deco 20/30-tal utrop 3000 kr, Bukowskis, soffbord trol. danskt, Uppsala Auktionskammare utrop 1000-2000 kr, vägghylla trol. dansk, utrop1500 kr Bukowskis, fåtölj Toad, David Design, formgiven 1968, Stadsauktion. Längst ner th cigarrburk sterlingsilver klädd i cederträ, Borgila Stockholm 1951, utrop 3000 kr.

Jag hittade så många fina saker att jag kanske tipsar om några ytterligare saker att buda på i helgen… Men till dess – en riktigt trevlig helg!

]]>